Oktaryna zagości na okrągłym świecie? Fani Pratchetta proponują nazwę dla jednego z nowych pierwiastków


Międzynarodowa Unia Chemii Stosowanej postanowiła uczcić słynnego autora fantasy i sci-fi, Terry’ego Pratchetta. Stworzyli petycję, w której zaproponowano nazwę dla 117 pierwiastka w układzie okresowym. Aby uhonorować serię „Świat Dysku” otrzymał on nazwę „Octarine” ze skrótem „Oc”.

Seria „Świat Dysku” sprzedała się na całym świecie w ponad 70 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 37 języków. Terry Pratchett niestety zmarł w 2015 roku, a jego ostatnia powieść „The Shepherd’s Crown” została opublikowana w tym samym roku.

Terry Pratchett napisał, że „człowiek naprawdę nie umarł, dopóki powtarzane jest jego imię”. Fani twórczości Terry’ego Pratchetta z pewnością powtarzać je będą jeszcze długo. Okazję, aby uwiecznić zmarłego w ubiegłym roku ulubione pisarza, wielbiciele Świata Dysku zobaczyli w uzupełnieniu tablicy Mendelejewa o cztery nowe pierwiastki chemiczne. Natychmiast pojawiła się petycja, aby jeden z nich nazwać oktaryną.

Nowy pierwiastek o liczbie atomowej 117 miałby, jak chcą fani sir Terry’ego, otrzymać miano oktaryny – ósmego koloru tęczy, koloru magii, niewidocznego dla zwykłych śmiertelników, a dostrzeganego jedynie przez koty, czarownice, magów i bóstwa. Symbol, jaki proponują autorzy petycji, to Oc.

Pierwiastki o liczbach atomowych kolejno: 113, 115, 117 i 118 znane są naukowcom od jakiegoś czasu. Kilka dni temu Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) oficjalnie uznała ich istnienie, dodając je do tablicy Mendelejewa. Pierwszy z nich, najlżejszy (113) ma już zatwierdzoną nazwę: ununtrium (Uut). Proponowane są kolejno ununpentium (Uup), ununseptium (Uus) i ununoctium (Uuo).

Istnieje spora szansa na to, że Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) zgodzi się na nazwanie pierwiastka 117 Oktaryną. IUPAC wymaga, by nazwy nowych pierwiastków nawiązywały do mitologii, minerału, miejsca lub kraju, właściwości albo nazwiska naukowca. Autorzy petycji argumentują, że powieści ze „Świata Dysku” to nic innego jak opowieści o bogach i herosach, czyli mity – a więc propozycja jak najbardziej spełnia ten warunek.

Sam zaś cykl „Świat Dysku” jest wszak opowieścią o bohaterach, bogach, magii – czyli mitologią. Autor cyklu, Terry Pratchett jest uznawany za jednego z najważniejszych popularyzatorów nauki. Warto w tym miejscu przypomnieć popularnonaukową serię, która stworzył wspólnie z biologiem Jackiem Cohenem i matematykiem Ianem Stewartem pt. „Nauka Świata Dysku”, gdzie nie brakuje i wiedzy o naszej, okrągłej planecie.

Oktaryna jest zwana kolorem magii i zgodnie z twórczością autora mogą ją zobaczyć tylko magowie i koty. Petycję możecie podpisać pod tym adresem.

Wy także możecie przyczynić się do tego, by ununseptium zmienił swą nazwę na octarine (oktaryna, symbol Oc). Wystarczy, że podpiszecie petycję!