Zmarł Terry Pratchett


Dzisiaj 12 marca w wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett.

Terry Pratchett, właśc. Terence David John Pratchett (ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, zm. 12 marca 2015) to brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.

 

Pratchett był w latach 90. najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku sprzedał na całym świecie ok. 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 język. Terry Pratchett w 1998 „za zasługi dla literatury” został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w klasie Officer. Jego powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie zdobyła w 2001 nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci. Książki Pratchetta są często określane jako „kultowe”. W 2008 otrzymał tytuł szlachecki Sir.

Pratchett cierpiał zespół Bensona. Jest to rzadka postać wczesnego stadium choroby Alzheimera, dotyka obszar mózgu odpowiedzialny za rozpoznawanie wizualnych symboli.

Ponad wszystko pamiętajcie te słowa mistrza:

Nikt nie jest ostatecznie martwy, dopóki nie uspokoją się zmarszczki, jakie wzbudził na powierzchni rzeczywistości – dopóki zegar przez niego nakręcony nie stanie, dopóki wino przez nią nastawione nie dokończy fermentacji, dopóki plon, jaki zasiał, nie zostanie zebrany.

Dla nas będziesz nieśmiertelny!

 

 WSZYSTKO, CO ZASZŁO, POZOSTAJE ZASZŁE. – Co to za filozofia? JEDYNA, KTÓRA DZIAŁA. (Złodziej czasu)

– JAK SIĘ NAZYWA TO UCZUCIE W GŁOWIE, UCZUCIE TĘSKNEGO ŻALU, ŻE RZECZY SĄ TAKIE, JAKIE NAJWYRAŹNIEJ SĄ? – Chyba smutek, panie. A teraz… – JESTEM ZASMUTKOWANY. (Mort)