Neil Gaiman i Terry Pratchett połączyli siły!


Neil Gaiman i Terry Pratchett połączyli siły ze stacją radiową Radio 4, by stworzyć pierwszą adaptację Dobrego omenu.

To koniec świata – może nie taki, jakiego moglibyśmy oczekiwać – ale w końcu to Armageddon według Terry’ego Pratchetta i Neila Gaimana.

Stacja radiowa BBC Radio 4 potwierdziła w piątek, że będzie współpracować z uznanymi autorami – Neilem Gaimanem i Terrym Pratchettem– by stworzyć pierwszą adaptację ich wspólnego kultowego dzieła, Dobrego omenu.

 

W obsadzie słuchowiska, którego nagrywanie rozpoczęło się w piątek w objętej tajemnicą lokalizacji w Londynie, znajdują się m.in. Colin Morgan (Przygody Merlina, Upadek) jako Newton Pulsifer, Josie Lawrence (Skins, EastEnders) jako Agnes Nutter i Paterson Joseph (Peep Show, Green Wing) jako Famine, a także wielu wspaniałych epizodystów – od ekipy Gardeners’ Question Time (program w BBC Radio 4, w którym ogrodnicy- amatorzy zadają pytania ekspertom, przyp. tłum.) aż po Neila i Terry’ego we własnych osobach. Inne epizody są montowane, by zachwycić słuchaczy, ale póki co są utrzymywane w tajemnicy. Prawdopodobnie dzieje się to w zakurzonej okultystycznej księgarni w Covent Garden, ale nikt nie ma co do tego pewności.

Wymieńmy zatem kilka nazwisk: Mark Heap (Spaced, Green Wing, Gwiezdny pył) i Peter Serafinowicz (Strażnicy Galaktyki, Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne widmo,Wysyp żywych trupów) wystąpią w rolach głównych odpowiednio jako anioł i demon –Azirafal i Crowley. Wśród gwiazdorskiej obsady znajdą się również Clive Russel (Gra o tron, RipperStreet: Tajemnica Kuby Rozpruwacza), Julia Deakin (Spaced, Hot Fuzz– Ostre psy), Louise Brealey (Sherlock), Simon Jones (Autostopem przez galaktykę), Arsher Ali (Cztery lwy, Complicit, Beaver Falls), Phil Davis (Silk, Morderca z Whitechapel, Być człowiekiem) oraz Mark Benton (Waterloo Road, Land Girls).

Według Przistoynych i akuratnych profecyj Agnes Nutter, wiedźmy, koniec świata ma nastąpić w sobotę. Ściślej rzecz ujmując– w nadchodzącą sobotę. Zaraz po programie AnyAnswers w stacji radiowej Radio 4.

Bieg wydarzeń ma doprowadzić do Końca Świata. Armie Dobra i Zła zbierają się, by przejść przez senną angielską wioskę, Lower Tadfield. Atlantyda się wynurza,ryby spadają z nieba, Czterej Jeźdźcy nadciągają: wszystko wydaje się iść zgodnie z Boskim Planem.

Jednak niedla niezwykłego duetu anioła i demona, którzy niezbyt ochoczo podchodzą do perspektywy nadchodzącego wniebowzięcia.Właściwie Armagedon jest dla nich raczej niewygodny. Jednak jeśli chcą go powstrzymać, muszą odnaleźć i zabić tego, który niesie Apokalipsę – samego Antychrysta. Jest tylko jedne mały problem: Antychryst najwyraźniej gdzieś się zapodział. 

Dobry omen został wydany w 1990 roku i pojawił się na liście BBC Big Read Nation’s 100 favouritebooks, niezwykłym jest zatem fakt, że do tej pory nie powstała żadna adaptacja. Aż do teraz. 

Zespół Radio 4 i4 Extra’sNeverwhere–który w zeszłym roku spotkał się z niesamowicie pozytywnym odbiorem ze strony krytyki oraz słuchaczy –zwarł szyki z okazji tej sześcioczęściowej adaptacji Dobrego omenu. Do DirkaMaggsa, najlepiej znanego z Autostopem przez galaktykę, który po raz kolejny zasiądzie na miejscu adaptatora i reżysera, dołączy producentHeatherLarmouri będzie im asystował Neil Gaiman. W obsadzie Nigdziebądź znaleźli się Never where James McAvoy, Benedict Cumberbatch, Natalie Dormer oraz Sir Christopher Lee, by wymienić tylko kilka nazwisk ze znakomitej obsady.

Podekscytowani fani będą musieli nieco poczekać, by usłyszeć finał, jako że ma się pojawić na antenie w grudniu. Będzie emitowany w ciągu tygodnia w pięciu półgodzinnych odcinkach, a kulminacja nastąpi w godzinnym, apokaliptycznym finale w sobotę, krótko przed Woman’sHour.

Gwyneth Williamsze stacji BBC Radio 4 mówi: „Jestem zachwycona, że Neil Gaiman wrócił do stacji Radio 4 -– tym razem w towarzystwie Terry’ego Pratchetta. Nie mogę się doczekać, żeby usłyszeć, co zrobią z Apokalipsą. Słuchacze Radio 4 uwielbiali Nigdziebądź, a Dobry omen będzie wspaniałym prezentem na Święta.”

Wymieniany w Dictionary of Literary Biography jako jeden z 10 najlepszych żyjących pisarzy współczesnych, Neil Gaiman (Amerykańscy bogowie, Gwiezdny pył, Chłopaki Anansiego, Księga cmentarna, komiks Sandman) budzi wielkie zainteresowanie, gościł nawet w jednym z odcinków Simpsonów. Jego odcinek DoctorWho był jednym z najbardziej oczekiwanych w ostatnich latach. Neil Gaiman ma niemal dwa miliony followersów na Twitterze (w chwili wykonywania tłumaczenia już 2,.04 mln, przyp. tłum). 

Sir TerryPratchettjest najbardziej znany ze swojej epickiej parodii fantasy, wieloksięgu o Świecie Dysku. Od czasu pierwszej powieści z serii (Kolor Magii), wydanej w 1983 roku, wydaje średnio 2 książki rocznie. Jego powieść ze Świata Dysku z 2011 roku, Niuch, była w czasie swojego wydania trzecią najszybciej sprzedającą się powieścią dla dorosłych w twardej oprawie odkąd zaczęto prowadzić taki ranking w UK. W ciągu 3 dni sprzedało się 55,.000 sztuk.

Ciekawostki:

Nigdziebądź otrzymało więcej zapytań w iPlayerze niż jakikolwiek inny program. W miesiącu, w którym pojawiło się na antenie, stronę programu odwiedziło ponad 1.5 miliona internautów. 

tłumaczenie artykułu BBC Marta Szałaśna