W północ się odzieję

W północ się odzieję

W północ się odzieję (oryginalne I Shall Wear Midnight) – 38. powieść ze Świata Dysku. Książka jest kolejną częścią przygód o Tiffany Obolałej. Powieść w Polsce ukazała się 17 maja 2011 roku.

Kiedy ludzie zwracają się przeciw czarownicom, cierpią niewinni. 

Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no… magią. I utrudnia sen. 

Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia. 

I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza… 

 

Pratchett jest bez wątpienia najbardziej dowcipnym pisarzem fantasy. Ale śmiech, który wywołuje, to nie rechot, ale uśmiech porozumiewawczy. Humor pojawia się wszędzie, w dialogach, monologach wewnętrznych, a nawet tak nudnych z natury rzeczy fragmentach, jak opisy przyrody.

Piotr Sarzyński, „Polityka”

Błyskotliwe, zabawne dialogi! Autor zdobywa szczyty wyobraźni. 

„The Times” 

Pasja dla języka, słownych gierek i żartów aż tryska ze stron. 

„Daily Telegraph”