Straż nocna

Straż nocna

Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork miał wszystko. Ale teraz wrócił do swojej własnej, twardej i ostrej przeszłości, pozbawiony nawet ubrania, które miał na sobie, gdy uderzyła błyskawica. 

Życie w przeszłości jest trudne. Śmierć w przeszłości jest niezwykle łatwa. Musi jednak przeżyć, by wykonać swoją robotę. Ma wyśledzić mordercę, nauczyć swoje młodsze ja, jak być dobrym gliną, i zmienić rezultat krwawej rewolucji. Jest też pewien problem: jeśli wygra, straci żonę, straci dziecko, straci przyszłość. 

Dyskowa „Opowieść o jednym mieście”, z pełnym zespołem ulicznych urwisów, dam negocjowalnego afektu, rebeliantów, tajnej policji i innych dzieci rewolucji. 

Prawda! Sprawiedliwość! Wolność! 

I Jajko Na Twardo!

 

Straż nocna (oryginalnie Night Watch) to tytuł dwudziestej dziewiątej książki z serii Świat Dysku. W Polsce książka ta ukazała się 21.02.2008 z pominięciem oryginalnej chronologii cyklu (po Zimistrzu zamiast po Zadziwiającym Maurycym i jego uczonych szczurach) w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Ósma część podcyklu o Straży Miejskiej.