pratchetttlo1.jpgpratchetttlo2.jpg

Ostatni tom kultowej serii „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta pojawił się w księgarniach. Przeczytajcie fragment powieści.

„Długa Utopia” to czwarta część bestsellerowego cyklu „Długa Ziemia” mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Jest już dostępna w księgarniach od 2 lutego, ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, a poniżej możecie zapoznać się z fragmentem powieści!

Scenarzystka gier, komiksów i filmów wspomina dar ojca do obserwacji, jego miłość do natury i idylliczne dzieciństwo, pełne zdumienia, dzikiej przyrody i kotów.

Mój Ojciec dużo mówił o śmierci. Uważał, że powinniśmy być bardziej podobni do naszych wiktoriańskich przodków, którzy – choć byli dość nieśmiali w kwestii rozmów o seksie – w rozmowach o śmierci czuli się natomiast bardziej komfortowo. To świetny unifikator. Niezależnie od tego, kim jesteś, któregoś dnia Żniwiarz przyjdzie po Ciebie.

Międzynarodowa Unia Chemii Stosowanej postanowiła uczcić słynnego autora fantasy i sci-fi, Terry’ego Pratchetta. Stworzyli petycję, w której zaproponowano nazwę dla 117 pierwiastka w układzie okresowym. Aby uhonorować serię „Świat Dysku” otrzymał on nazwę „Octarine” ze skrótem „Oc”.

Kolejna, po „Świat Dysku: Ankh-Morpork” i „Świat Dysku: Wiedźmy”, gra planszowa z fantastycznego uniwersum Świata Dysku jest już dostępna w sprzedaży! Ukazała się nakładem wydawnictwa PHALANX.

Dla miłośników twórczości Sir Terry'ego Pratchetta nie jest żadną tajemnicą, iż autor przez wiele lat przyjaźnił się z Neilem Gaimanem. W wywiadzie dla "Timesa" autor "Sandmana" opowiedział o ostatniej woli Pratchetta.

 

 

 

Do sprzedaży trafia kolekcja Edipresse i Wydawnictwa Prószyński „Świat Dysku”. Jest to cykl autora zawarty w 42 tomach.

Już niedługo będziemy mieli okazję przeczytać „Koronę Pasterza”, będącą zwieńczeniem bestsellerowego cyklu zmarłego niedawno pisarza. Okazuje się, że Pratchett pracował przed śmiercią jeszcze nad innymi powieściami.

Najpewniej żaden autor nie dostarczył światu tylu trafnych cytatów, co TerryPratchett przed swoim odejściem. W końcu Śmierć był stałym gościem w jego serii o Świecie Dysku, zjawiając się w każdej książce po dusze zmarłych i znajdując się czasami w centrum zainteresowania. W fantastycznym uniwersum Pratchetta Śmierć nie był przerażającą ani okrutną postacią – po prostu wykonywał swoją pracę, obserwując przy tym ludzkość z bezstronną konsternacją i odrobiną ukradkowej tkliwości; był zdystansowany, beznamiętny i miał słabość do kotów. Reprezentował schyłek życia, a zarazem był jego żywą częścią. Za każdym razem, gdy w powieści Pratchetta pojawiał się Śmierć, pisarz zdawał się mówić: „Wszystko w porządku, nie musisz się bać – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, nawet Śmierć.”

Sir Terry Pratchett zmarł w marcu, ku rozpaczy rzeszy fanów na całym świecie. Wraz z jego odejściem pojawiło się pytanie, czy kiedykolwiek jeszcze powstanie jakaś powieść z uniwersum  Świata Dysku. Głos w tej sprawie zabrała jego córka, Rhianna.

Joomla templates by a4joomla